czwartek, 19 grudnia 2013

Jak omijać kobiety z zaburzeniem osobowości? Kilka znaków ostrzegawczych.


Tłumaczenie artykułu doktor Tary plus kilka dodatkowych czerwonych flag zebranych na innych portalach (m.in bpdfamily, outofthefog). Jeżeli spodobał ci się artykuł to wykop go, albo poleć znajomym! 

Jako uzupełnienie lektury polecam przeczytać:

13 Znaków świadczących o tym, że Twoja żona albo dziewczyna ma borderline (BPD) albo narcystyczne zaburzenie osobowości (NPD)
10 Powodów dla których nie możesz się porozumieć z kobietą BPD (borderline) albo NPD (osobowość narcystyczna)


Dużo facetów ma tendencje do umawiania się, wchodzenia w związki z emocjonalnie albo fizycznie maltretującymi kobietami. Jeżeli jesteś jednym z nich to poniżej przedstawione zostało kilka znaków ostrzegawczych i czerwonych flag, żebyś w porę mógł odczepić się od takiej destrukcyjnej kobiety.1. Odrób swoje lekcje. Poszperaj delikatnie (bez przesłuchań jak na policji) na temat jej przeszłych relacji i powodów, dla których nie wypaliły. Czy ona obwinia swoich ex i nazywa ich okrutnymi ludźmi? Czy jej ex znikali w niewyjaśnionych okolicznościach, jakby się czegoś bali, albo mieli jej serdecznie dosyć? Jeżeli tak trzymaj się z daleka. Powinieneś usłyszeć coś o tym, że ona bierze odpowiedzialność za swoją część w poprzedniej relacji, a nie za wszystko obwinia innych. Trzymaj się z dala.

Branie odpowiedzialności za swoje wybory i bycie odpowiedzialnym jest dobrym wskaźnikiem tego, że masz do czynienia z dorosłym człowiekiem. Aczkolwiek nie pomyl obwiniania siebie i odpowiedzialności. Jeżeli ona ciągle obwinia siebie, nawet przyznaje, że jest z nią coś nie tak, że pozwoliła tamtym odejść czas na twoją ewakuacje, póki jeszcze masz taką możliwość.

Jeżeli twoja nowa dziewczyna mówi ci, że ciągle trafia na "wariatów", "chorych psychicznie" to najprawdopodobniej sama jest chora psychicznie. Swoją drogą kobiety z borderline / npd mają tendencję do mówienia podobnych rzeczy. Nie zastanawiaj się dwa raczy, czy żartowała - ZWIJAJ SIĘ PÓKI MOŻESZ. 

Jeżeli ona mówi ci już na początku, że jest szalona, jest wariatką, ma zwariowane pomysły NIE IGNORUJ TEGO. Najlepiej jak w tym momencie poszukasz najbliższego wyjścia ewakuacyjnego. Ludzie mają tendencję do dawania ci takich cichych znaków ostrzegawczych na początku relacji, więc miej to na uwadze.

2) Strzeż się niewytłumaczalnego, natychmiastowego i obezwładniającego przyciągania do kobiet, co do których czujesz, że "już ją znasz / czujesz się jakby to była twoja druga połówka". Są szanse, że faktycznie już ją znasz. To pewnie kolejne wcielenie twoich starych problemów. Tak istnieje też poczucie "chemii" między ludźmi i ta kobieta może okazać się wspaniała, ale działaj powoli.

Ta czarująca, ale iluzoryczna fasada toksycznej kobiety zaczyna pękać dosyć szybko po rozpoczęciu relacji, ale nie dzieje się to od razu, a stopniowo. Właśnie dlatego tylu facetów minimalizuje, nie przyjmuje do wiadomości, robi wymówki na tego typu zachowania. Ona wydaje się cudowna i nagle bum pojawia się atak z znikąd.Znowu wraca do normalności, a za kilka tygodni cykl się powtarza i tak dalej. W większości przypadków upływ czasu pomiędzy takimi atakami zmniejsza się. Nie czekaj, aż to nastąpi i uciekaj póki możesz.

Przykładowo spotykacie się i jest ona jest super. Mijają dwa tygodnie i nagle pojawia się u niej pierwszy atak złości. Po tym ataku oskarża ciebie o bycie nieczułym i o bycie egoistycznym facetem. Ty nie wiesz o czym ona mówi, bo nic takiego nie miało miejsca z twojej strony. Myślisz sobie "Co się właśnie tutaj wydarzyło?" to własnie wtedy powinny zapalić się wszystkie czerwone lampki na twojej desce rozdzielczej. Naprawdę bardzo starannie obserwuj co wydarzy się później:

a) Czy ona twierdzi, że nic się nie wydarzyło? Czy minimalizuje to, albo zaprzecza, że kiedykolwiek to miało miejsce? Ta technika manipulacji nazywa się "zapalanie latarni" (wytłumaczono w poprzednich artykułach) i jest bardzo toksyczna.

b) Czy ona przeprasza cię bardzo ładnie, płacze i mówi, ze miała zły dzień w pracy, szef był dla niej zły, a ty nie zadzwoniłeś dokładnie w tej minucie, w której ona chciała i po prostu wybuchła. Nie daj się na to nabrać. To nie są nawet prawdziwe przeprosiny. Ona nie bierze odpowiedzialności za swoje złe zachowanie. Obarcza winą ciebie i jej szefa. Każdy od czasu do czasu miewa zły dzień, jasne, ale pamiętaj, że gdy sytuacja zacznie się powtarzać to już nie jest zły dzień, ona po prostu taka jest.

c) Czy bezpośrednio wini ciebie za jej złe zachowanie i nie ma tutaj miejsca nawet na puste przeprosiny? Najprawdopodobniej ma jakieś zaburzenie osobowości i rozsądnym rozwiązaniem byłoby odejście od niej.

d) Czy płacze i błaga, żebyś jej nie zostawiał, do tego dodaje dramaturgii w stylu "Nie wiem co zrobię bez ciebie. Przy nikim innym nigdy się tak nie czułam. Proszę nie zostawiaj mnie!". Załatw sobie sądowy zakaz zbliżania się, zmień swój numer telefonu i załóż sobie nowe konto e-mail. To najprawdopodobniej pełen egzemplarz borderline.

3. Strzeż się wielkich gestów i ekstremalnego samolubstwa. Jeżeli ona daje ci mega drogi prezent, albo układa sobie plan na mega fantastyczną randkę parę tygodni po tym jak cię poznała bądź zaalarmowany. Jeżeli ona obarcza cię wszystkim i oczekuje od ciebie, że to ty będziesz planował, zabawiał ją, płacił za wszystko i nic nie odwzajemnia bądź zaalarmowany.

Nic dla takiej osoby nigdy nie będzie wystarczająco dobre (dodatkowo proponuję przeczytać post o księżniczkach).

4. GRANICE, GRANICE, GRANICE!!! - Zbliżanie się zbyt blisko zbyt szybko. Kolejny istotny znak ostrzegawczy. Próbuje się do ciebie wprowadzić po kilku miesiącach (ekstremalne przypadki po tygodniach), albo chce, żebyś się wprowadził, chce żebyś poznał jej rodzinę? To przykład na to, że ona ma bardzo słabe lub zerowe granice, a od tego momentu może być tylko gorzej. Dodatkowo poniżej prezentuje cytat z innego artykułu. Pamiętajcie ludzie z borderline mają zerowe w granice:

Osoby z BPD nie mają żadnych granic i nie potrafią ich zrozumieć. Dla nich jest to całkowicie coś obcego i irracjonalnego. Dla zdrowego człowieka granice są czymś normalnym, są czymś, co definiuje człowieka. W życiu uczuciowym BPD natomiast napierają na granice zdrowej osoby i próbują je niszczyć. Dla Ciebie może to wyglądać tak jakby ktoś nagle niesamowicie przyśpieszył całą Twoją relację.  Osoby z BPD konsekwentnie dążą do zniszczenia Twoich granic. Kiedy Twoja partnerka po dwóch miesiącach znajomości chce, żebyś się wprowadził (ekstremalne przypadki robią to już po kilku tygodniach) to jest to niewątpliwy znak, że właśnie wsiadłeś do pociągu, w którym nie działają hamulce. 
Twoje instynkty były poprawne i zdrowe. To właśnie dlatego osoba z BPD tak je atakowała i chciała Cię ukarać (osoby z BPD nie potrafią zrozumieć zdrowych granic). Ataki przeprowadzane przez BPD eskalują w czasie, dlatego możesz spodziewać się absolutnie wszystkiego (kłamstw, zdrad, wywoływania zazdrości itp.  - kaliber tych ataków rośnie razem z linią czasu). Cel takich ataków jest jeden – totalna kontrola. Osoby z BPD będą próbowały niszczyć i oczerniać, każde Twoje zachowanie dzięki, któremu będziesz w stanie pielęgnować siebie. Chcą żebyś był osłabiony łatwiej Cię wtedy kontrolować.
 5. Mój, mój, mój - ekstremalna zaborczość. Jeżeli ona od samego początku traktuje cię jako swoją własność, ma żal o to, że spędzasz czas z rodziną, albo przyjaciółmi nawet wtedy kiedy rozmawiasz z siostrą przez telefon, jest zazdrosna o swoje koleżanki to jest to kolejny alarmowy znak. Toksyczne osoby często tak robią, żeby cie wyizolować, a wtedy jesteś zdany tylko na siebie.

6. Koleżanki.  Bacznie obserwuj w jakim towarzystwie się obraca. Jeżeli jej koleżanki to same ryczące 30-tki i prawie 30-tki, niezamężne i życiowo nieogarnięte (typy wiecznych weekendowych imprezowiczek) to najprawdopodobniej twoja nowa dziewczyna jest taka sama. Nie daj się zwieść pustej paplaninie o tym, że ona "ich nie lubi", albo "nie lubi z nimi przebywać" to najprawdopodobniej zwykłe kłamstwo. Skoro nie lubi z nimi przebywać, to dlaczego przebywa? Widzisz nic się tutaj nie trzyma kupy (patologiczne kłamstwa to standard dla ludzi borderline - patrz poprzednie artykuły). Dodatkowo zwróć uwagę jak jej koleżanki odnoszą się do swoich chłopaków jeżeli traktują ich jak służących, albo śmiecie to najprawdopodobniej twoja dziewczyna będzie zachowywała się taka samo. W myśl przysłowia z kim przystajesz takim się stajesz.

7. Zwróć uwagę na jej relacje rodzinne. Jeżeli nie dogaduje się z rodzicami (pomijając ekstremalne przypadki, kiedy to rodzice są alkoholikami albo coś w ten deseń) to niech to będzie dla ciebie ostrzeżenie. Jeżeli zauważasz, że rodzice nie wierzą swojej córce - sprawdzają ją, przyjeżdżają bez uprzedzenia na wizyty kontrolne to całkiem możliwe, że twoja dziewczyna to nałogowa kłamczucha i już nieraz zrobiła ostry numer (patologiczne kłamstwa to standard dla ludzi borderline - patrz poprzednie artykuły)

8. Sceny i królowa dramatu. Jeżeli twoja dziewczyna zaczyna ci robić sceny w miejscach publicznych (restauracje, kino, teatr, sklepy itp. itd) to najprawdopodobniej ma zaburzenie osobowości. To jest duży ostrzegawczy znak, takie rzeczy nie mogą być tolerowane.

9. Terminy. Jeżeli twoja dziewczyna nie dotrzymuje słowa, nie przychodzi, odwołuje bądź nałogowo spóźnia się na ustalone spotkanie to nie powinieneś tego tolerować. Polecam się wycofać, te zachowania raczej nie znikną i z czasem nie będzie lepiej.

10. Doświadczenia seksualne. Jeżeli twoja dziewczyna już na początku relacji mówi ci o swoich przeszłych doświadczeniach seksualnych to to kolejny znak, że jej granice są zerowe (patrz borderline i wyżej). Pamiętaj nikt normalny nie chwali się takimi rzeczami szczególnie drugiej osobie na której im zależy!!! Jeżeli słyszysz o "trójkątach", "gwałtach" w tym momencie to naprawdę pora się ewakuować. Najprawdopodobniej masz do czynienia z zaburzeniem borderline.

11. Wczesne rozmowy o ślubie, dzieciach i ciąży - gigantyczne czerwona flaga, takie kobiety potrafią faceta wrobić w ciążę (tak zwana wpadka). Trzymaj się z dala!

12. Dziecinne zachowanie - Jeżeli twoja dziewczyna zachowuje się jak dziecko, moduluje głos jak dziecko to najprawdopodobniej jest dzieckiem emocjonalnie. Nic dobrego z tego nie wyjdzie.


Kiedy poznasz właściwą, zdrową, kochającą osobę może się wydawać ona dla ciebie na początku dziwna, ale nie martw się daj sobie czas, a dojdziesz do tego właściwego momentu. 


4 komentarze:

 1. Mam przerąbane ;(. Moja dziewczyna jest dokłądnie taka, jak w każdym artykule tutaj. Mam 20 lat, moja dziewczyna 28. To jest moja pierwsza dziewczyna i już mi mega namieszała w głowie ale nie potrafię się od niej oderwać, normalnie nie umiem :(. Proszę o kontakt mogę nawet zapłacić za poradę. Bo ja sam juz nie daje rady. Dobrze że znalazłem ten blog =\
  E-mail: oobe2@o2.pl
  Komantarz można usunąć, proszę o kontakt =((

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ja jestem tylko tłumaczem, a nie psychologiem. Jeżeli potrzebuje Pan profesjonalnej pomocy proszę spróbować u psychologa/psychoterapeuty. Jeżeli potrafi pan komunikować się po angielsku to proponuje napisać post na forum http://bpdfamily.com/message_board/index.php?board=8.0

   pozdrawiam i życzę powiedzenia

   Usuń
 2. I już nie czuję się taka osamotniona w swojej pracy :)
  Pozdrawiam i gratuluję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam niedawno stwierdzone borderline. Powiem szczerze, że artykuły choć brutalne pomagają mi bardzo w zrozumieniu jak czuł i czuje się mój były już partner. Pewnie gdybym tego nie przeczytała jakieś dwa tygodnie temu do dziś wysyłałabym mu błagalne sms-y o powrót i z wyznaniami jak ja go tak niby nie kocham, połączone z obwinianiem jak mógł mnie po tym wszystkim zostawić. Nie będę pisać dlaczego mnie zostawił wystarczy tu poczytać. Mam nadzieje, że terapia mi pomoże i nie będę już nikogo tak krzywdzić..Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Zanim skomentujesz przeczytaj (szczególnie jeżeli jesteś osobą zaburzoną; jeżeli Twój komentarz nie pojawił się na blogu to odpowiedź na pytanie 'dlaczego?' najczęściej kryje się w poniższym artykule): http://koniectoksycznych.blogspot.com/2014/02/komentarze-z-drugiej-strony-od-bpdnpd.html