środa, 4 grudnia 2013

10 Powodów dla których nie możesz się porozumieć z kobietą BPD (borderline) albo NPD (osobowość narcystyczna)

Witajcie,

To kolejne moje tłumaczenie artykułu doktora psychologii Tary J. Palmatier. Akurat mam wolny wieczór, a temat uważam za interesujący, więc jedziemy z koksem.

Emocjonalnie toksyczne kobiety z NPD (osobowość narcystyczna) lub BPD (borderline) są mistrzami w manipulacji i wbijaniu palów z ich wersją "rzeczywistości". Robią to za pomocą brutalnej siły werbalnej lub też za pomocą techniki zwanej emocjonalnym rozumowaniem/tłumaczeniem. Jeżeli byłeś kiedykolwiek związany z kobieta NPD albo BPD na pewno znasz te obelżywe strategie komunikacji z własnego doświadczenia.

Kobiety tego typu ciągle trzymają się własnego systemu wierzeń i nieważne jest jak wiele razy skonfrontujesz ją z niepodważalnymi dowodami, że tak naprawdę wszystko przedstawia się całkiem odwrotnie. W istocie im bardziej Twoja partnerka jest w błędzie tym większą złość, oburzenie i histerię prezentuje.

Następnym razem, gdy zakwestionujesz punkt widzenia, kłamstwa, zniekształcenia rzeczywistości,  jednostronne wypowiedzi, oskarżenia bez pokrycia swojego partnera BPD/NPD zauważ jak się zachowa. Twoja rozpoczęta dyskusja zamieni się najpewniej bardzo szybko w jednostronną wypowiedź pełną jadu i teatralnych gestów.

Poniżej przedstawiam kilka taktyk służących do kontroli komunikacji stosowanych przez toksyczne kobiety z BPD/NPD:

1 ) Wielki bajer. oto jak to działa: Toksyczna kobieta zaczyna konwersację/atak z jednym tematem. Kiedy przedstawiasz fakty, które przeczą jej przekonaniom, zaczyna Cię bajerować poprzez zmianę tematu, tematy poboczne, albo przez wytworzenie całkowicie nowego oskarżenia. Podczas gdy Ty cały czas bronisz swojego oryginalnego zdania i przedstawiasz logiczne dowody na jego poprawność ona ma już to w nosie (ponieważ gadasz z sensem) i rozprasza Cię poprzez przeskok na nowy temat, kompletnie nie związany z tym wcześniejszym.

2 ) Zamknij się!/Nie mamy o czym rozmawiać. Kiedy starasz się wytłumaczyć swoje uczucia albo punkt widzenia taki typ kobiety może powiedzieć Ci bezpośrednio, żebyś się zamknął. Osoby z BPD/NPD i różnego innego rodzaju awanturnicy/tyrani nie mogą znieść prawdy i są zdolni zrobić naprawdę wiele, aby jej zaprzeczyć, albo ją zniszczyć.

Twoja żona albo dziewczyna najprawdopodobniej używa tej taktyki, kiedy zostaje zakwestionowany jej punkt widzenia. Wtedy najczęściej wychodzi z pokoju, robi Ci ciche leczenie (ang. silent treatment - nie odzywa się przez kilka minut/godzin/dni).  W obu wypadkach to taka dorosła wersja "La, la, la, la, la nie słyszę Cię, nie słyszę Cię". Takie kobiety naprawdę myślą, że kiedy będą Cię ignorowały albo powstrzymają Cię przed wyjawieniem prawdy to ta prawda po prostu przestanie istnieć. Zupełnie jak małe dziecko, kiedy zamyka oczy, żeby odsunąć od siebie coś niedobrego.

3 ) Wyzwiska. To jest ostateczna technika stosowana przez tyranów i awanturników jakimi niewątpliwie są kobiety z zaburzeniami osobowości NPD/BPD. Ponieważ nie potrafią inteligentnie bronić swojej pozycji czy zachowań uciekają się do ataków emocjonalno-personalnych. To jest kolejna technika odwracająca uwagę od pierwotnego tematu. Technika ta ma na celu Cię zdezorientować i zmusić Cię do przyjęcia postawy defensywnej.

Droga Kobieto z NPD/BPD wyzywanie Twojego męża lub chłopaka nie sprawi magicznie, że będziesz miała rację. Natomiast Ty facecie, kiedy stykasz się z takiego typu "logiką" masz tylko dwa wyjścia, albo zejść do ich poziomu albo po prostu ewakuować się z poczuciem godności i nienaruszonym zdrowiem psychicznym.

4 ) Projekcja. To kolejny mechanizm kobiet z zaburzeniami BPD/NPD.  W tym mechanizmie kobiety oskarżają swoje ofiary o rzeczy, których same są winne.  Jest to mechanizm bardzo prymitywny. To jest taka dorosła wersja zachowań znanych z dzieciństwa w stylu: "To Ty to zrobiłeś, a nie ja. Czemu to zrobiłeś?", "Ale jak? Przecież to ...", "To Ty to zrobiłeś a nie ja. Czemu to zrobiłeś?".

5 ) Dzielenie. Kolejny prymitywny mechanizm obronny. Kobiety BPD/NPD widzą ludzi i świat w dwóch skrajnościach, dobrzy i źli, czarni i biali. Nie mają wewnętrznej pojemności na kontekst albo niuans. Albo widzisz tak jak ona, albo musisz zostać zdeptany. Nie możesz z szacunkiem nie zgodzić z taką kobietą. Każdy przejaw krytycyzmu, różnicy opinii z Twojej strony podważa jej autorytet, a to widziane jest jako zagrożenie. W związku z tym  taka kobieta automatycznie Cię zdewaluuje i przedstawi jako kogoś złego.

6 ) Kampanie oszczerstw. Dla kobiety NPD/BPD nie jest wystarczające, żeby się z Tobą nie zgodzić i pogardzać Tobą. Muszą przy okazji powiadomić swoją rodzinę, kolegów i resztę świata, że się mylisz.

7 ) Zapalanie latarni (ang. gaslighting - ?). Kobiety NPD/BPD zaprzeczają, że powiedziały słowa które powiedziały lub, że zrobiły rzeczy, które zrobiły. Następnie oskarżają Cię o dokładnie te same rzeczy, które same popełniły.  Dodatkowo tak zaczną wykręcać rzeczywistość, że zaczniesz wątpić w swoją własną poczytalność, a i dodatkowo, kiedy spróbujesz się bronić sam zaczniesz wyglądać  jak wariat. Jak będziesz miał ochotę to powiedz jej, że następnym razem nagrasz ją na dyktafon zobaczysz jak zareaguje (spodziewaj się wybuchu).

8 ) Zwiększanie głośności, a nie logiki. Kolejny klasyk, kobiety z NPD/BPD albo zaczną się na Ciebie wydzierać tak długo, aż zrozumiesz ich punkt widzenia, albo po prostu sprezentują Ci turnus cichego leczenia (ang. silent treatment), który będzie trwał dopóki nie przeprosisz za to, że "nie zrozumiałeś".

9 ) Wina i wstyd. Kobiety z NPD/BPD obwiniają innych za wszystko, co jest złe i nigdy nawet nie zastanawiają się nad tym jak bardzo wpływają na to, że są nieszczęśliwe. Przesuwają na Ciebie odpowiedzialność tak, aby przedstawić Cię jako złego i nienormalnego. Te działanie ma na celu wywołać u Ciebie poczucie wstydu i zmusić Cię do uległości.

10 ) Granie ofiary. Kiedy kobiety z NPD/BPD przyłapywane są na złym zachowaniu, czy po prostu na kłamstwie starają się przedstawić siebie jako ofiarę. Twierdzą, że zostały niesłusznie zaatakowane za głoszenie prawdy i za to, że miały odwagę powiedzieć to, co myślą. Takiego typu kobiety wielokrotnie bronią swoich patologicznych zachowań poprzez stwierdzenie, że poniosły ich emocje, albo "zrobiłam to, co podpowiadało mi serce". Co za nonsens. Takie kobiety znane są ze swoich dzikich ataków złości, kiedy ich złe i patologiczne zachowanie wychodzi na jaw.

What???

W głębi serca emocjonalnie toksyczna kobieta jest po prostu tyranem i awanturnikiem, który będzie próbował zniszczyć wszystkich, którzy się z nią nie zgodzą. Nie wystarczy, że kontroluje swoją zniekształconą rzeczywistość musi też kontrolować rzeczywistość każdej innej osoby. Kiedy pozwolisz kobiecie z zaburzeniem osobowości typu borderline albo NPD kreować Twoją rzeczywistość to tak jakbyś pozwolił psychicznie chorym pacjentom sprawować kontrolę nad szpitalem psychiatrycznym. Więc następnym razem, kiedy ona znowu spróbuje Cię wciągnąć w swoje chore gry spokojnie podejdź do niej, spójrz jej w oczy i cicho powiedz "nie" po czym zniknij, najlepiej na zawsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim skomentujesz przeczytaj (szczególnie jeżeli jesteś osobą zaburzoną; jeżeli Twój komentarz nie pojawił się na blogu to odpowiedź na pytanie 'dlaczego?' najczęściej kryje się w poniższym artykule): http://koniectoksycznych.blogspot.com/2014/02/komentarze-z-drugiej-strony-od-bpdnpd.html