niedziela, 15 grudnia 2013

Jak przygotować się do rozwodu z toksyczną żoną

W związku z dużą ilością zapytań przygotowałem kolejne tłumaczenie artykułu doktor Tary i Natalie Malonis.  Jeżeli chodzi o kwestie natury prawnej to proszę mieć na uwadzę, że prawo Stanów Zjednoczonych różni się od polskiego - w tej kwestii proponuje zasięgnąć porady u prawnika obeznanego w temacie.

Facet, który podjął decyzje o rozwodzie ze swoją toksyczną żoną zazwyczaj myślał o tym i rozważał taką możliwość przez wiele lat. Jak doktor Tara poprzednio informowała jest wiele czynników, które działają przeciw skutecznemu rozstaniu się z żoną, która przejawia litanie symptomów zaburzeń osobowości typu borderline (bpd) albo npd.

Instynktownie facet wie, że proces rozwodu to będzie prawdziwe piekło. Mężczyzna może się bać utraty relacji z dziećmi. Jedną z ulubionych taktyk działania kobiet toksycznych jest używanie dzieci jako  mściwych taktyk manipulacji, które mają na celu powstrzymanie go od odejścia. Kampanie alienacji są prawie zawsze używane przeciw facetowi, kiedy para ma ze sobą dzieci.

Facet może się bać utraty swojej emerytury albo kariery. W jego mózgu mogły zagnieździć się już komunikaty od jego żony, że jest słaby i nikt inny nie będzie go chciał i generalnie nic nigdy nie osiągnie bez niej. Mówiąc krótko facet spędza wiele lat chcąc odejść i wiedząc, że powinien odejść, ale jego strach przed różnymi konsekwencjami go powstrzymuje. Wiele facetów tkwi w tym stanie tortur przed 15 albo 20 lat.

Dzięki dobrym informacją i dobremu planowaniu ten strach przed nieznanym może być zredukowany do poziomu, z którym można sobie poradzić. Te stwierdzenie jest prawdziwe w przypadku facetów, którzy zastanawiają się czy odejść od swojej toksycznej żony albo już to zrobili, natomiast nie wiedzą jak wprawić w ruch swoją decyzję. Klienci doktor Tary radzą sobie lepiej, kiedy przygotują się dobrze do tego procesu.

Kroki wymienione poniżej pomagają facetom z kilku powodów. Po pierwsze dają im coś do roboty, a podejmowanie działań (nawet tych małych) odczuwamy jako osiągnięcie; pozwala zbudować pewność  siebie i pomaga facetom wierzyć w ich własny osąd i możliwość podejmowania decyzji. Te wszystkie rzeczy są bardzo istotne dla facetów, którzy zaczynają odzyskiwać swoją niezależność po latach manipulacji i terroru. Zastosowanie się do tych kroków pozwala też zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy, a są to zasoby, których wszyscy potrzebujemy.

Doktor Tara zapytana poprzednio (poprzedni artykuł nieprzetłumaczony) "Jak rozwieść się z toksyczną żoną" radziła przeciw informowaniu kogokolwiek o swoich planach odejścia od żony.  I tak niestety to powinno wyglądać oto dlaczego: Twoja żona z zaburzeniami BPD/NPD jest dużo lepsza w grze manipulacji niż Ty. Na każdy Twój manewr ona ma przygotowane trzy inne, które mają za zadanie powstrzymać Cię od działania; i co najlepsze ona nawet o tym nie myśli - to przychodzi naturalnie i nie wymaga od niej żadnego wysiłku.

Nie wygrasz w tej grze i nie zdołasz przewidzieć wszystkich jej sposobów na powstrzymanie Cię przed odejściem. Jeśli wyczuje, że planujesz odejść automatycznie przejdzie w tryb bitewny, czyli nakręci całą rodzinę przeciw tobie, wyda całą Twoją kasę, namówi dzieci, aby wywołały u Ciebie poczucie winy i tak dalej. Twoje prawdopodobieństwo na odejście wzrasta, kiedy planujesz, ale nie zdradzasz się, ze swoim planem. Wtedy ona nie ma już czasu Cię zmanipulować, abyś został.

Oto lista kilku istotnych spraw dla facetów, którzy przygotowują się, żeby odejść.

1. Zbierz i skopiuj wszystkie ważne dokumenty i przenieś kopię w bezpieczne miejsce poza domem. Kiedy Twoja żona zacznie podejrzewać, że chcesz odejść uzyskanie dostępu do ważnych dokumentów stanie się bardzo trudne, a dokumenty te są bardzo istotne dla Ciebie, potrzebujesz ich, aby odzyskać niezależność. Zbierz wszystkie istotne dokumenty jakie możesz znaleźć: orzeczenia bankowe, dokumenty odnośnie ubezpieczeń, emerytury, samochodów, hipotek, pożyczek, danych swoich dzieci i ich szkół, listę kontaktów, dokumenty na temat kart kredytowych, książeczki czekowe itd. - generalnie każdy dokument trzymany w domu do którego dostęp może być Ci potrzebny podczas procesu rozwodowego. Musisz go skopiować i trzymać z dala od domu - w miejscu do którego Twoja żona nie będzie miała dostępu.

2.  Otwórz osobne konto bankowe tylko dla Ciebie. Przestań robić przelewy bankowe na wspólne konto i bacznie obserwuj swoje środki finansowe zarówno na waszym wspólnym koncie jak i na koncie oszczędnościowym. Jeżeli Twoja żona chce odejść albo przeczuwa, że Ty chcesz jest wysoce prawdopodobne, że zobaczysz transfery pieniężne ze swoich kont. Jeśli to nastąpi jest bardzo istotne, abyś uratował tak wiele gotówki, aby starczyło Ci na wyprowadzkę i opłacanie rachunków na najbliższy czas - Odnośnie wspólnych kont polecamy, aby skontaktować się z prawnikiem, który zajmuje się takimi sprawami.

3.  Przekieruj swoją wypłatę na nowe konto do, którego Twoja żona nie ma dostępu. Uwaga, w momencie, kiedy Twoja wypłata przestanie wpływać na konto Twoja żona zda sobie sprawę z tego co się święci. Zgranie czasowe w tym momencie jest bardzo istotne. Pogadaj z działem księgowości w swojej firmie na temat tego ile zajmie im przekierowanie wypłaty na Twoje konto.

4. Zacznij przenosić małe rodzinne pamiątki i rzeczy wartości osobistej do miejsca do którego nie ma dostępu Twoja żona. Skonsultuj tą sprawę ze swoim prawnikiem, żeby jasno wyjaśnił Ci do czego masz prawo, a do czego nie. Głównym powodem tego, żeby przenieść pamiątki natury sentymentalnej jest to, że takie rzeczy są najczęściej niszczone albo "gubione" przez takie osoby jak Twoja żona BPD/NPD w ataku wściekłości. Ona postara się zniszczyć wszystko, co dla Ciebie posiada dużą wartość dlatego zabierz te rzeczy z jej zasięgu.

5. Jeżeli w domu trzymasz broń to sprawa ma się podobnie.  Zabierz amunicję i broń i wywieź ją do miejsca, gdzie Twoja żona nie będzie miała do nich dostępu. U takich kobiet wszystko jest możliwe, więc przezorny zawsze ubezpieczony.

6. Jeżeli Twoja żona kiedykolwiek groziła Ci złożeniem fałszywych oskarżeń na temat przemocy domowej zawiadom właściwe służby (policję) zanim odejdziesz i poinformuj o zaistniałej sytuacji. Jeżeli kiedykolwiek nawet w żartach powiedziała Ci, że złoży na Ciebie donos to nie myśl nawet przez chwilę, że nie posunie się tak daleko, bo zrobi to. Sam fakt, że ci to powiedziała to już WIELKA CZERWONA FLAGA - ludzie normalni się tak nie zachowują. Broń się.

7. Dorób kluczyki do samochodu i daj je zaufanemu przyjacielowi albo schowaj je w miejscu do którego Twoja żona nie ma dostępu (miejsca poza domem). Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to nie będziesz ich potrzebował. Aczkolwiek jeżeli Twoja żona zorientuje się, że zamierzasz odejść jest gotowa zrobić wszystko, żeby pokrzyżować Ci plany. To Twój plan awaryjny, na wszelki wypadek.

8. Zaplanuj sobie, co powiesz dzieciom. Jeżeli Twoja żona jest agresywna poszukaj pomocy u adwokata na temat tego jak odebrać swoje nieletnie dzieci znęcającemu się współmałżonkowi. Do tych spraw wymagani są eksperci. Jeżeli masz jakieś dorosłe dzieci, które żyją z dala od domu, możesz pomóc zachować te relację poprzez wyruszenie do nich przed tym, kiedy Twoja żona spróbuje zwrócić ich przeciw Tobie, a na pewno podejmie takie próby.

Będziesz musiał być szczery ze swoimi dziećmi na temat, czego doświadczyłeś od swojej żony - istnieje taka możliwość, że one nie mają pojęcia, co się dzieje. Zaplanuj, co im powiesz, przygotuj scenariusz jeżeli to Ci pomoże. W większości sytuacji najlepiej jest nie mówić swoim dorosłym dzieciom, że odchodzisz dopóki nie będziesz faktycznie opuszczał domu. Pierwsza dyskusja ze swoimi dorosłymi dziećmi powinna mieć miejsce tak szybko jak się da, ale po Twoim wyjściu.

Jest prawdopodobne, że Twoje dorosłe dzieci są bardziej lojalne względem swojej matki niż Ciebie ponieważ ona cały czas przedstawiała Cię w złym świetle i zasadziła im ziarno, które rosło przez te wszystkie lata. Nie bądź zaskoczony jeżeli Ci nie uwierzą, gdy będziesz im opowiadał o terrorze, którego doświadczyłeś.

Nie rozpaczaj i nie poddawaj się. Zachęć swoje dorosłe dzieci, aby weryfikowały to wszystko z Tobą o co oskarża Cię ich matka i obiecaj być z nimi szczery. Prędzej czy później większość dorosłych dzieci zda sobie sprawę z kłamstw Twojej żony. Daj temu czas i nie poddawaj się.

9. Zatrudnij prawnika i zgłoś pozew o rozwód. Możesz myśleć, że skoro nie jesteś w domu to nie ma pośpiechu ale taki typ myślenia to błąd. (tu sprawa dotyczy USA: wiele jurysdykcji pomaga Ci chronić Twoje mienie, kiedy taki wniosek zostanie złożony). To także może dać Twojej żonie do myślenia, że nie żartujesz. Najlepiej jeżeli nie utrzymujesz z nią kontaktu, a wszystkie pisma przechodzą przez prawnika. Pamiętaj ona cały czas będzie próbować zwabić Cię z powrotem do swojej jaskini.

10. Odłącz się. Zakończ kontakt, ze swoją toksyczną żoną. To będzie bardzo trudne dlatego przygotuj się na to. Będziesz czuł się zobowiązany, żeby z nią porozmawiać. Będziesz czuł ogromne napady strachu, kiedy nie odbierzesz jej telefonu. Nawet jeżeli nienawidzisz tego to musisz wytrzymać.

Jeżeli musisz utrzymać kontakt ogranicz się do chłodnych zwrotów, absolutnie nie wdawaj się w żadną dyskusję. Nie musisz słuchać jakim jesteś palantem, nie musisz się przed nią tłumaczyć. Z konwersacji z Twoją żoną nie wyjdzie nic pożytecznego.

11.  Powiedz jak faktycznie jest. W tej chwili jesteś prawdopodobnie ekspertem w tworzeniu wymówek dla zachowań Swojej żony i ukrywanie prawdy. Czas powiedzieć, co tak naprawdę się działo. Oczywiście nie chodzi o to, żebyś paradował i rozgłaszał to na prawo i lewo, bardziej istotne jest to, żebyś sam zmierzył się z prawdą.

Może być koniecznym, aby powiedzieć prawdę w sytuacjach, kiedy Twoja żona uruchomiła kampanie obsmarowywanie Cię. To nie jest wcale takie rzadkie w przypadku takiego typu kobiet, żeby mówić kłamstwa na Twój temat do swojej rodziny, dzieci, nauczycielek Twoich dzieci, waszych wspólnych znajomych, rodziców innych dzieci w szkole, terapeutów, lekarzy, kogokolwiek kto chciał będzie słuchać. Możesz bronić siebie przez powiedzenie prawdy. To jest też istotne w kontekście prawnym, żebyś kontrolował dezinformację, która może negatywnie przedstawić Cię w sądzie.

Powodzenia!

1 komentarz:

Zanim skomentujesz przeczytaj (szczególnie jeżeli jesteś osobą zaburzoną; jeżeli Twój komentarz nie pojawił się na blogu to odpowiedź na pytanie 'dlaczego?' najczęściej kryje się w poniższym artykule): http://koniectoksycznych.blogspot.com/2014/02/komentarze-z-drugiej-strony-od-bpdnpd.html