poniedziałek, 13 stycznia 2014

Musical Wariatki - Scenariusz Postępowania Toksycznej Kobiety - Czyli czemu nie będzie inna z nowym facetem.

Kolejne tłumaczenie artykułu doktor Tary.


Czemu ona traktowała mnie tak źle? Dlaczego może tak szybko przeskoczyć na innego kolesia? Co ma on czego nie mam ja? Co jeśli powiedziałbym X zamiast Y? Czy kiedykolwiek mnie kochała? Czemu nie mogła być szczęśliwa ze mną?


Bycie zakochanym w toksycznej, wysoce konfliktowej kobiecie z (lub bez) zaburzeniem osobowości może zostawić po sobie trwałe ślady. Tak naprawdę często nie ma to znaczenia czy byliście ze sobą 5 miesięcy czy 25 lat. Toksyczna partnerka może zniszczyć twoją pewność siebie, uszkodzić twoją samoocenę, karierę, czy też uszkadzać twoje przyszłe relacje bądź też prezentować całą gamę fizycznych i psychicznych symptomów.  


Dużo facetów nie może iść na przód po zakończeniu relacji z toksyczną kobietą. Często tacy faceci myślą co i dlaczego poszło nie tak, wciskają sobie w głowie przycisk 'replay' i starają się zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi. Jeżeli też się nad tym zastanawiasz musisz zrozumieć jedną rzecz:

NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK "ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE" z TOKSYCZNĄ PARTNERKĄ. Jedynie ty możesz mieć szanse na "długo i szczęśliwie", kiedy wydostaniesz się z tego toksycznego szamba, będziesz trzymał się z daleka i pójdziesz na przód ze swoim życiem. Jeżeli twoja toksyczna partnerka uwolniła cię ze smyczy i przeskoczyła na kolejny cel (niczego niespodziewającą się ofiarę) wyświadczyła ci ogromną przysługę. Jest jeszcze jedna rzecz, którą musisz zrozumieć: ONA NIE BĘDZIE INNA Z NOWYM FACETEM. Jest jedno "odstępstwo" od tego zdania, ale dojdę do tego później.

Dużo facetów i kobiet, które czytają ten blog często daj nam znać jak te wszystkie toksyczne zachowania są do siebie podobne i jak często się powtarzają. Czy macie przypadkiem ukrytą kamerę w moim mieszkaniu? To tak jakbyś napisał historię mojego związku! Dla mnie te podobieństwa są najprawdopodobniej wskaźnikiem tego, że w grę wchodzi zaburzenie osobowości ponieważ są takie uderzające i takie przedziwne.

To także oznacza, że jej toksyczne zachowania nie są personalne.

To nie twoja wina. To nie ty spowodowałeś, że ona jest "walnięta". To nie ty spowodowałeś, że jest toksyczną kobieta. Nie możesz jej naprawić, ani kochać jej wystarczająco, żeby nagle cudownie ozdrowiała. Miłość nie zwycięża wszystkiego i z całą pewnością nie jest cudownym lekiem na zaburzenia osobowości z pogranicza (borderline), narcystyczne zaburzenie osobowości, socjopatyczne zaburzenie osobowości itp.

Powtarzam to po raz kolejny, jej toksyczność nie jest czymś, co powinieneś odbierać "osobiście". Ty w tej grze byłeś tylko obiektem. Byłeś zwykłym rekwizytem w psycho-dramacie, który leci jej w głowie każdego dnia. W jej wersji tego dramatu to ona jest tą cierpiącą ofiara a ty jesteś okropnym gnojem, dupkiem, przegrańcem i okrutnym chujem. Ona cały czas tkwi w przymusie (kompulsji) powtarzania tego schematu. Z drugiej strony jeżeli ty też wykazujesz wzorzec w ciągłym trafianiu na wariatki to też wykazujesz taką kompulsje.

Jeżeli nadal masz problemy ze zrozumieniem/zaakceptowaniem tego, że twoja partnerka albo ex magicznie nie przemieni się w magiczną osobę z nowym facetem to przeczytaj poniższy scenariusz być może okaże się pomocny. Pomyśl o swojej żonie, dziewczynie, ex jako o przedstawieniu na Broadwayu - "Wariatka" Musical. Być może to porównanie wydaje ci się dziwne, co twoja ex ma wspólnego z przedstawieniem?

Istnieją przedstawienia, które grane są na Broadwayu od dekad np. West Side Story. Nawet jeśli aktorzy i aktorki się zmienili to sama sztuka i historia się nie zmieniła. Głosy są inne, sposób "podania" jest inny, ale to dalej ta sama "piosenka" i ten sam "taniec" i to samo zakończenie. Tony umiera i Maria płacze.

Związki z toksycznymi osobami są bardzo podobne w tym względzie. Pomyśl o swojej toksycznej ex, albo aktualnej partnerce jako Walniętej Babie z musicalu (inaczej zwaną także jako Królewska Kometa Lodu, albo Księżniczka, Kocham Cię Jesteś Idealny Ale Teraz Musisz Się Zmienić). Ty jesteś tylko kolejnym odtwórcą roli bohatera/rycerza w białej zbroi/ratującego ją przystojniaka/okropnego przestępcy/nieudacznika/frajera/przegrańca, który na nią nie zasługuje. Masz od odegrania rolę, potem twoją rolę dostaje następny, potem następny ... Całe przedstawienie opiera się na tym samym scenariuszu i tak koło się zamyka.


Lista postaci:
- Andżela z domu LiczeSieTylkoJa - twoja stuknięta żona, dziewczyna, ex
- Kazik - to ty

Akt Pierwszy

Andżela jest piękną, kruchą damą w niedoli. Jej ojciec był toksycznym dupkiem. Wszyscy z jej chłopaków i mężów byli toksycznymi dupkami, ale Kazik jest inny. Kazik jest specjalny.

Nikt nigdy nie był taki miły dla Andżeli. Nikt nigdy nie traktował jej tak dobrze. Andżela nigdy wcześniej nie czuła tak silnego połączenia z facetem. Andżela nigdy nie wskoczyła tak szybko facetowi do łóżka (mrugnięcie okiem, mrugnięcie okiem, szturchaniec, szturchaniec). Kazik jest jej drugą połówką w przeciwieństwie do jej siedmiu byłych drugich połówek, z którymi umawiała się przed nim. Kazik pokaże Andżeli, że nie wszyscy faceci to świnie i będzie ją traktował z taką miłością i uczuciem, że ona nauczy się ponownie ufać i kochać.

Andżela i Kazik całują się czule podczas gdy światła sceniczne gasną,a kurtyna opada.

Akt Drugi

Andżela i Kazik biorą ślub po sześciu miesiącach burzliwego związku. Dziewięć miesięcy później przychodzi na świat ich pierwsza córka. Miłość Andżeli zaczyna się zmieniać w pogardę. Nic, co robi Kazik nie jest wystarczająco dobre. Pracuje bardzo dużo, ale dalej nie zarabia wystarczająco, aby utrzymać rodzinę i ujarzmić rozrzutność Andżeli. Andżela nie zamierza pracować, aby pomóc  z rodzinnymi finansami. Andżela wygarnia Kazikowi, że to on obiecał zająć się nią i obiecał ochronić ją przed rzeczywistością i obowiązkami dorosłego człowieka.

W daremnej próbie odzyskania miłości i podziwu Andżeli Kazik kupuje nowy dom, na który go nie stać. Przy okazji kupuje jej wystrzałowy samochód mimo tego, że ten który teraz mają jest zupełnie wystarczający. Kazik pracuje po godzinach, po pracy zajmuje się córką i sprząta dom. Kazik zupełnie nie zdaje sobie sprawy jak trudno jest być matką taką jaką jest Andżela.

Andżela twierdzi, że Kazik jej nie kocha i oskarża go o zdrady, kiedy tylko ten utknie w korku i spóźni się 10 minut. Im bardziej Kazik próbuje uczynić Andżelę szczęśliwą tym bardziej ta odpowiada  z wrogością.

Akt Trzeci

Kiedy Kazik naprawia komputer Andżeli na ekranie pojawia się powiadomienie o nowej wiadomości. Kazik rozpoznaje nadawce i jego serce przeszywa niesamowity ból. Kazik odkrywa, że Andżela kontaktuje i kontaktowała się ze swoim byłym, który według jej własnych słów traktował ją jak "śmiecia". Kazik czyta wiadomości, w których Andżela opisuje go jako bezduszną istotę, okropnego dupka, słabego w łóżku, kiepskiego ojca. Andżela pisze do swojego ex, że nigdy nie przestała go kochać i tylko przy nim czuje się szczęśliwa,  i że chciałaby do niego wrócić.

Kazik wściekły, smutny, ze złamanym sercem, konfrontuje sytuację z Andżelą. Andżela zamiast odpowiedzieć z skruchą, żalem, wybucha. Andżela wydziera się na Kazika.
Za kogo on się uważa? Jak śmiał czytać jej prywatne e-maile? Andżela oskarża Kazika o bycie paranoikiem, obrzydliwym typem, który ma problemy z zaufaniem. Jak Kazik śmiał wetknąć swój okropny nochal w jej prywatność? To wina Kazika, że ona zmuszona była zwrócić się do innego faceta. Andżela krzyczy, że nigdy nie będzie mogła ponownie zaufać Kazikowi za to, że ten odkrył, że Andżela ma na boku romans.

Kazik przypomina Andżeli o wszystkich tych okropnych rzeczach, które powiedziała na temat swojego ex. Andżela robi się czerwona z wściekłości i oznajmia, że nigdy nic takiego nie powiedziała, a Kazik sobie wszystko zmyślił. Andżela mówi, że jej ex jest super facetem i jeżeli Kazik nie będzie uważał na słowa to zabiera córkę i Kazik nigdy więcej już ich nie zobaczy.

Kazik błaga. Kazik przeprasza Andżelę za to, że ona ma romans. Kazik obiecuje, że będzie pracował ciężej, aby zadowolić Andżelę. Kazik obiecuje, że pójdzie na terapię, aby naprawić swoje "problemy z zaufaniem". Kazik obiecuje jej wszystko, chce tylko tego, aby wszystko wróciło do tego jak było na początku. Andżela uśmiecha się, ale nie mówi nic. Koniec sceny.

Trzy dni później, kiedy Kazik wraca do domu widzi wóz policyjny na swoim miejscu parkingowym.

Policjant mówi mu, że ma zabrać swoje rzeczy i znaleźć sobie inne miejsce na nocleg. Widzicie, w czasie kiedy Kazik pracował i zarabiał pieniądze dla Andżeli i córki, Andżela poszła od sądu i załatwiła zakaz zbliżania ponieważ boi się o swoje życie, a Kazik jest niezwykle agresywny. Oczywiście Kazik nigdy nie był agresywny i nigdy nie groził Andżeli, ale to już nikogo nie interesuje.  Policjant mówi, że Kazik nie może przebywać w towarzystwie Andżeli, ani swojej córki poza tym poleca, aby ten wynajął adwokata. Słabe światło pada na Kazika i policjanta.

Nowa scena. Andżela i jej ex jedzą romantyczną kolacje. Andżela opowiada swojemu ex, że jej ojciec był toksycznym dupkiem. Wszyscy chłopacy, mężowie też byli toksycznymi dupkami, ale on ten z którym je teraz kolację (nowy Kazik) jest inny. Jest specjalny.

Płukanie, zmywanie, cykl się powtarza. KONIEC.

Andżela może ponownie nie wyjść za mąż, ani nie mieć dziecka z nowym Kazikiem, ale jej scenariusz dalej będzie wdrożony w życie. Po raz kolejny Andżela będzie ofiarą i jej nowy "pan specjalny" okaże się w przyszłości "panem toksycznym dupkiem". Te "drobne" odstępstwa są już specyficzne dla poszczególnych wariatek - natomiast cały czas jest to ten sam scenariusz. Takiego typu toksyczne kobiety umieszczają cię w roli, z którą tak naprawdę w rzeczywistości ty nie masz nic wspólnego. Będziesz zmuszony stać się toksycznym dupkiem, kiedy zakochasz się i przyzwyczaisz do swojej partnerki. To tylko kwestia czasu.

Skrypt zmienia się tylko w momencie, kiedy taki typ kobiety łączy się w parę z jeszcze gorszym toksycznym człowiekiem. Wtedy taka Andżela naprawdę staje się ofiarą i nie musi już grać. Jeżeli twoje opiekuńcze/zbawcze instynkty włączyły się podczas czytania ostatniego zdania to zawróć swojego białego rumaka z powrotem do stajni i obniż lancę.  

Takie toksyczne kobiety uwielbiają być ofiarami (to takie profesjonalne ofiary) - nie ma nic ponad to. Nie próbuj jej ratować z takiego związku. Wręcz przeciwnie pozwól im wykańczać się wzajemnie, trzymaj się z dala i idź na przód ze swoim życiem. Jeżeli masz z nią dziecko, gromadź dowody, wynajmij adwokata i idź do sądu pokazują, że matka dziecka naraża je na krzywdę i przebywanie w patologii. Cokolwiek zrobisz nigdy nie wchodź pomiędzy dwóch takich toksycznych lunatyków i ich "miłość".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim skomentujesz przeczytaj (szczególnie jeżeli jesteś osobą zaburzoną; jeżeli Twój komentarz nie pojawił się na blogu to odpowiedź na pytanie 'dlaczego?' najczęściej kryje się w poniższym artykule): http://koniectoksycznych.blogspot.com/2014/02/komentarze-z-drugiej-strony-od-bpdnpd.html